English

INDIJA

 

Biren Kalindi ir grupė

Indijos Vakarų Bengalijos valstijos Paradijos kaime gyvenantis 36-erių Birenas Kalindi – talentingas menininkas, puikiai grojantis įvairiais instrumentais, atliekantis įvairias karo šokio „Chau“ partijas. Muzikantas yra surengęs pasirodymų Europos ir Azijos šalyse, nuo 2005 m. vadovauja šokių grupei „Chau-Natua“.

 „Chau“ yra energingas tradicinis vaidybinis karo šokis, paplitęs Rytų Indijos Čota Nagpuro plynaukštėse. Prašmatnios kaukės, margi kostiumai, ritmingi būgnų dūžiai, kvapą gniaužiantys akrobatiniai judesiai ir salto garsina šokį ir nepalieka abejingų žiūrovų. „Chau“ dvasia grįsta Indijos epais ir mitologija – judesiai atkartoja demonus, dievus ir įvairius gyvūnus, o jo ritmą įkvepia pati gamta. Šokis atliekamas genčių ritualų ir ceremonijų metu. 2010 m. šio šokio tradicija buvo įtraukta į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.


Amatininkai

Patachitros dailininkė Monimala Chitrakar

 Monimala Chitrakar tapo patachitras – tradicinius Indijos paveikslus, kuriuose dažniausiai vaizduojamos istorijos apie induizmo dievybes. Būdama dešimties, šios technikos – piešimo dainuojant – ji išmoko iš visoje šalyje garsaus senelio Dukhushyamo Chitrakaro.

 Menininkė dalyvavo įvairiose mugėse Indijoje, žinių tobulinti vyko į Čitagongą, Bangladešą, vedė kūrybines dirbtuves dviejuose universitetuose JAV ir toliau keliauja po įvairias šalis. M. Chitrakar gamina tradicinius sarius, vėduokles ir kitus atributus. 2017 m. Bengalijos vyriausiasis ministras Mamata Banerjee skyrė jai apdovanojimą už pasiekimus patachitrų mene.

 

Kantha siuvinėtoja Tajkira Begum

Tajkira Begum gyvena Vakarų Bengalijos Nanuro kaime. Daugiau nei 20 metų ji yra kantha siuvinėjimo meistrė, su savo darbais apkeliavusi visą Indiją ir sulaukusi pripažinimo už puikiai įvaldytą adatą.

Kantha yra tradicinis Šiaurės Azijos, ypač Vakarų Bengalijos ir Odišos, siuvinėjimo būdas ant įvairių audinių, dažnai juo persiuvami seni sariai į pagalvėles ar apklotus, vaizduojamos gėlės, augalai, gyvūnai ir kasdienės veiklos scenos.

 

Madurkathi audėjas Tapas Jana

Tapas Jana yra kilęs iš Mednypuro. Jau nuo vaikystės jis audžia Madurkathi – tradicinius kilimėlius iš nendrių, naudojamus kiekvienuose namuose atsisėsti, prigulti ir religiniams ritualams atlikti. Audėjas yra gavęs penkis nacionalinius apdovanojimus – nenuostabu, nes jo darbai puošia ne tik privačias kolekcijas visame pasaulyje, bet ir Nacionalinį žmonijos muziejų Bopale. Jis taip pat dalyvauja kūrybinėse dirbtuvėse ir konkursuose visoje Indijoje.