Dainų diena 2018
Anykščiai

ANYKŠČIŲ KULTŪROS CENTRAS

1976 m. pavasarį Anykščių miesto centrą, A.Baranausko aikštę papuošė naujas, tuo metu tiesiog įspūdingas pastatas – kultūros rūmai (2004 metais pervardyti kultūros centru). Jiems šis pavasaris 30-asis. Per tuos metus užaugo ir išėjo meno mylėtojų kartos, tūkstančiais skaičiuojami renginiai ir šventės.

Šis pastatas, su jame vykstančiu kultūros vyksmu, turbūt, visus tuos metus buvo ir yra traukos centras anykštėnams ir miesto svečiams, nes vykstantys kultūriniai procesai atsparesni politikos skersvėjams, ekonominėms krizėms ir nestabilumui, žmoniškųjų išteklių stokai ...

Pasilikdami ir palydėdami gražiausias metų šventes, iš kasdienybės nuobodulio ir rutinos vaduodami bendruomenės narius ir miesto svečius, savo kasdieniu triūsu ir menine saviraiška, čia kūrybinę erdvę kuria ir puoselėja daugiau nei 500 anykštėnų, dalyvaujančių per 20 mėgėjų meno kolektyvų veikloje. Čia savo kūrybines ambicijas realizuoja gražus, profesionaliai ir sutelktai dirbantis bendraminčių būrys, kuriam kiekvieni prabėgantys metai yra savęs patikrinimo ir naujų išbandymų laikas. Meninis ugdymas kultūros centre – tai ne tik mokymas pažinti ir suvokti meną, jį vertinti ir perduoti, bet kartu tai ir socialinės atskirties mažinimo, nusikalstamumo prevencijos priemonės ir, žinoma, vienos iš pagrindinių kultūros centro funkcijų – bendruomenės kultūrinių poreikių ugdymo ir tenkinimo vykdymas.

Neatsiejama kultūros centro veiklos dalis – mėgėjų meno kolektyvai. O pasidžiaugti turime kuo. Daugiau nei keturis dešimtmečius gyvuojantis ir Anykščių kraštą gaivinantis sportinių šokių kolektyvas ,,Verpetas“ ir nuo jo įsikūrimo iki šiol jam vadovaujantys nacionalinės kategorijos treneriai Stanislava Bilevičienė ir Juozas Pratkelis.

Tautinių šokių konkurso ,,Klumpakojis – 2003“ 1-osios vietos laimėtojas jaunimo tautinių šokių kolektyvas ,,Gojus“ ir vienintelė ne tik Utenos apskrityje, bet ir Aukštaitijoje – istorinio šokio studija ,,Baltoji pavana“. Šiems kolektyvams vadovauja jų įkūrėja, choreografė Jūratė Uselienė.

Virš 20 metų vaikų tautinių šokių kolektyvo ,,Vijurkas“ šokėjus buria kolektyvo įkūrėja, choreografė Jūratė Šimkienė, kuri taip pat vadovauja šiuolaikinių šokių kolektyvui ,,Vija“.

Kelis dešimtmečius tautinio šokio paslapčių vaikus moko ,,Gojelio“ vadovė, choreografė Irma Baukytė. Vadovė pati kuria šokiua, jų kompozicijas. Irmos vadovaujamas merginų tautinių šokių kolektyvas ,,Saulašarė“ pelnė 2-ąją vietą respublikiniame tautinių šokių konkurse ,,Pora už poros - 2005“.

Folkloro ansamblis ,,Valaukis“, vadovaujamas kultūros centro etnografės Reginos Stumburienės, daugiau nei 20 metų atlieka vyskupo A.Baranausko kūrybą bei puoselėja aukštaičių liaudies dainų lobyną.

Savo netikėtais ir įdomiais projektais džiugina moterų judesio teatro ,,Sentio“ ir vaikų pantomimos teatro ,,Homo“ dalyviai bei jų vadovė, režisierė Rūta Smalskienė. Rūta pati ne tik režisuoja, bet ir kuria spektaklių kostiumus bei scenografiją.Ne tik Anykščiuose ,,gerą ūpą“ dovanoja kapela ,,Grieža“, daugelio regioninių, tarpregioninių ir respublikinių švenčių dalyvė, vadovaujama Kęstučio Grigaliūno.

Pramoginės muzikos grupės ,,Puella“ ir ,,Tabalai“, kurias į muzikos pasaulį veda vadovai Rūta ir Stasys Aglinskai, taip pat daugelio švenčių dalyviai.

Švenčių turime gražių ir daug. Tai tradicinė kapelų šventė ,,Gaida“, aukštaitijos sportinių šokių festivalis ,,Anykščių pavasaris“, Jurginių šventė ,,Bunda žemė – ir mes su ja“, respublikinė žirgų sporto ir tradicinės kultūros šventė ,,Bėk bėk, žirgeli“, S.Dariaus ir S.Girėno skrydžio per Atlantą atminimo naktis, tris siautulingas dienas ir naktis besitęsianti Anykščių miesto šventė, apskrities romansų festivalis ,,Aukštaitijos žiedynai“, profesionalaus meno renginių ciklas ,,Muzika mano miestui“, Senųjų metų palydų vakarai ...

Kuriame naujus ir tęsiame pasitvirtinusius projektus: kaimo bendruomenių ir globos įstaigų kultūrinio aptarnavimo programa, Improvizacijų vakarų programa, Apskrities jaunimo grupių forumas ,,Rūsių muzikantai“, Valstybinių švenčių programa, Utenos apskrities kultūros rėmėjų šventė ,,Gyvename, kol laimina ranka ...“ ir kt.

Duomenis patalpino I. Gučienė